whatsapp-desktop
  • Anlaşmalı Kurumlar
  • Sağlık Bülteni
  • Yayınlar
  • Kariyer
whatsapp-desktop
Testler hakkındaki kısa notlar sadece testin genel olarak niteliğini açıklamaktadır. Sonuçlarınız hakkındaki kararı, sizin klinik bulgularınıza ve diğer test sonuçlarınıza göre sadece doktorunuz yorumlayabilir.
X

Anti SS A Antikorları Anti RO

SS-A ve SS-B antikorları, Romatizmal Hastalıkları olan hastalarda görülebilen nükleer antikorlardır (Anti Nükleer Antikorlar). SS-A Antikorları, Sjorgen Sendromlu hastaların %50'sinde bulunur (bağışıklık sistemi yanlışlıkla vücudun kendi hücrelerine ve dokularına saldırır). Bilim adamları, neden bazı insanlarda bu sendromun geliştiğini henüz bilmemektedir. Bazı genler veya enfeksiyonlar gibi tetikleyici bir mekanizma nedeniyle ortaya çıkabilir. Hastalık, her yaşta ortaya çıkabilmekle beraber çoğunlukla 40 yaş üzerinde görülmektedir.
Yorum:
Sjorgen Sendromunda bağışıklık sistemi önce gözyaşı ve tükürük üreten bezlere saldırır. Ancak, aynı zamanda tiroid, eklemler, karaciğer, sinirler, böbrekler, akciğerler ve deriye de saldırabilir. Komplikasyonlar, diş kavitelerini, akciğerleri ve böbrekleri, görme fonksiyonlarını, lenf düğümlerini ve sinirleri etkileyebilir. SS-A antikorları Sjorgen Sendromuna (%50) özgü olmakla birlikte, bazı sağlıklı kişilerde ve diğer bağışıklık hastalıklarında da bulunabilirler. Bu nedenle, tek başına Sjorgen Sendromu için kesin tanı sağlamaz, ancak herhangi bir referans değeri yoktur, normalde sonucun negatif olması gerekir.
Numune: Koldan alınan venöz kan. Açlık gerektirmez.
Çalışma Günü: Salı, Cuma
Sonuç Zamanı: 4 gün 18:00