whatsapp-desktop
  • Anlaşmalı Kurumlar
  • Sağlık Bülteni
  • Yayınlar
  • Kariyer
whatsapp-desktop
Testler hakkındaki kısa notlar sadece testin genel olarak niteliğini açıklamaktadır. Sonuçlarınız hakkındaki kararı, sizin klinik bulgularınıza ve diğer test sonuçlarınıza göre sadece doktorunuz yorumlayabilir.
X

Vitamin B12 (Kobalamin)

Vit B12, DNA sentezinde yer alan bir kofaktör (enzimin fonksiyonel kısmı) olarak vücutta çok önemli bir işleve sahiptir. Yağ asidi ve amino asit metabolizmasında ve sinir sistemi izolasyonu olan miyelin sentezinde de görev alır. Eritrositlerin olgunlaşma sürecinde de önemlidir. Vit B12, mide-bağırsak sisteminden emilir, emilim VitB12'ye bağlanan Gastrik İntrinsik Faktör (GIF) tarafından gerçekleştirilir. GIF yoksa, Vit B12'nin emilimi bozulur. Mide asidi üretimi azaldığında (aklorhidri) da daha az emilir. Vit B12, bağırsakta demir emilimini artıran ve kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonunu destekleyen önemli bir bileşiktir. Folik asit ve Vit B12, S-Adenosilmetionin (SAMe) üretmek için birlikte çalışır, bu bileşik, bağışıklık fonksiyonu, demirin kullanımı, kırmızı kan hücreleri oluşumunda görev alır ve kalp hastalığı ile ilgili olan homosistein seviyesini düzenler.
Yorum:
B12 vitamini ile folat eksikliği pernisiyoz anemi (yeterli sayıda eritrosit yapamama) gibi fonksiyon yetersizliğine yol açar ve bu durum, yorgunluk, nefes darlığı, kalp hızı artışı, sarılık, eller ve ayaklarda karıncalanma, iştahsızlık, ishal, denge bozukluğu, diş etlerinde kanama, koku alma duyusunda bozulma, depresyon, zihin karışıklığı ile seyredebilir. Belirlenmiş bir toksik seviye olmadığından Vit B12 için üst sınır belirlenmemiştir. Bununla birlikte, yüksek dozlarla kemik kırılganlığı arasında bir ilişki saptanmıştır.
Numune: Koldan alınan venöz kan. Açlık gerektirmez.
Çalışma Günü: Her gün
Sonuç Zamanı: Ertesi gün 18:00