whatsapp-desktop
  • Anlaşmalı Kurumlar
  • Sağlık Bülteni
  • Yayınlar
  • Kariyer
whatsapp-desktop
Testler hakkındaki kısa notlar sadece testin genel olarak niteliğini açıklamaktadır. Sonuçlarınız hakkındaki kararı, sizin klinik bulgularınıza ve diğer test sonuçlarınıza göre sadece doktorunuz yorumlayabilir.
X

Mycoplasma Pneumoniae Ig G, Mycoplasma Pneumoniae IgM

Mycoplasma pneumoniae bakterisi solunum sisteminde hafif bir enfeksiyona neden olur. Özellikle çocuklarda trakeobronşite (solunum sistemi enfeksiyonu) neden olur. Enfekte bir kişinin öksürmesiyle hava yoluyla yayılır. Bir kez enfekte olduğunda, ilk bağışıklık yanıtı IgM üretimi olacaktır, ancak bu ilk enfeksiyondan sonraki birkaç ay boyunca kanda kalabilir. Zamanla yükselen ve stabilize olan IgM üretimini IgG antikor üretimi takip eder. Enfeksiyonu geçirdikten sonra, üretilen IgG, kişinin hayatı boyunca kanda kalır.
Yorum:
Antikor testleri yerine geleneksel bir Mikoplazma kültürü yapılabilse de, Mikoplazma kültürü her zaman Stafilokok veya Streptokok gibi diğer bakteriler kadar başarılı sonuç vermez. Mycoplasma IgM, çoğunlukla semptomların 7-9 gününden sonra pozitif olur ve 3-6 haftada aktif enfeksiyon piklerini gösterir ve 2-3 ay boyunca pozitif kalabilir. Daha sonra IgG yaşam boyu artmaya başlar, her iki antikor hayat boyu kanda bulunabilir.
Numune: Koldan alınan venöz kan. Açlık gerektirmez.
Çalışma Günü: Pazartesi
Sonuç Zamanı: Ertesi gün 18:00