whatsapp-desktop
  • Anlaşmalı Kurumlar
  • Sağlık Bülteni
  • Yayınlar
  • Kariyer
whatsapp-desktop
Testler hakkındaki kısa notlar sadece testin genel olarak niteliğini açıklamaktadır. Sonuçlarınız hakkındaki kararı, sizin klinik bulgularınıza ve diğer test sonuçlarınıza göre sadece doktorunuz yorumlayabilir.
X

İyonize Kalsiyum, İyonize Ca, Ca İyonize

İyonize Kalsiyum serbest kalsiyumdur (proteinlere bağlı değildir). Kalsiyum, hücresel taşıma, sinir iletimi, birçok fizyolojik ve metabolik reaksiyon, kemik bütünlüğü, sinir-kas sistemi, kas kasılması ve gevşemesi, hormonal salgı vb. için çok temel bir iyondur. İyonize kalsiyum, proteine bağlı olmayan yukarıdaki tüm işlevleri yerine getirebilen aktif kısımdır.
Yorum:
Yüksek Kalsiyum (hiperkalsemi) genellikle paratiroid bezinin aşırı aktif olmasından kaynaklanır. Bu bez kalsiyum emilimini, kalsiyumun kemiklerden kan dolaşımına salınmasını ve kalsiyumun böbrekler tarafından tutulmasını düzenler. İyonize kalsiyum ölçümü, hipokalsemi teşhisine de yardımcı olabilir. Bu durumda, kalsiyum eksikliği, kandaki ve sinir sistemindeki elektrik iletimini bozabilir. Ayrıca, vücutta Kalsiyum aracılı tüm fonksiyonlarını bozabilir.
Numune: Koldan alınan venöz kan. Açlık gerektirmez.
Çalışma Günü: Her gün
Sonuç Zamanı: 2 saat sonra