whatsapp-desktop
  • Anlaşmalı Kurumlar
  • Sağlık Bülteni
  • Yayınlar
  • Kariyer
whatsapp-desktop
Testler hakkındaki kısa notlar sadece testin genel olarak niteliğini açıklamaktadır. Sonuçlarınız hakkındaki kararı, sizin klinik bulgularınıza ve diğer test sonuçlarınıza göre sadece doktorunuz yorumlayabilir.
X

H Vitamini (Biotin), B7 Vitamini

H vitamini, piruvat karboksilaz enziminin kofaktörü olarak birçok metabolik yolda CO2 transferini gerçekleştirmektir. Büyüme, yağ asitlerinin sentezi, antikor sentezi, sindirim enzimlerinin sentezi ve B3 metabolizması için gereklidir. Tüm B grubu vitaminleri gibi, H vitamini de vücudun karbonhidratları enerjiye dönüştürmesine, yağları ve proteinleri metabolize etmesine, cilt, saç, göz ve karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
Yorum:
Nadir olmakla birlikte, H vitamini eksikliği, yorgunluk, depresyon, bulantı, kas ağrısı, saç dökülmesi ve kansızlığa neden olur. Ayrıca kafa derisinde pullanma, diyabet başlangıcı ve periferik nöropati, ayaklarda, ellerde, bacaklarda veya kollarda sinir hasarı ile seyreder. Yüksek seviyelerin herhangi bir zarara yol açtığı gösterilmemekle birlikte tiroid hormonu gibi hormon ölçümleri dahil olmak üzere bazı laboratuvar testlerinde yanlış sonuçlara neden olabilir.
Numune: Koldan alınan venöz kan. Açlık gerektirmez.
Çalışma Günü: Perşembe
Sonuç Zamanı: Ertesi gün 18:00