• Anlaşmalı Kurumlar
  • Sağlık Bülteni
  • Yayınlar
  • Kariyer
Testler hakkındaki kısa notlar sadece testin genel olarak niteliğini açıklamaktadır. Sonuçlarınız hakkındaki kararı, sizin klinik bulgularınıza ve diğer test sonuçlarınıza göre sadece doktorunuz yorumlayabilir.
X

Gıda Intolerans Testi

Bazı yiyeceklerin hazımsızlığına yol açan edinilmiş veya kalıtsal bir rahatsızlıktır. Enfeksiyon, stres ve diğer bazı fizyolojik durumlar gibi herhangi bir nedenle edinilen bir intoleranstır. Özellikle yemekten birkaç saat sonra, şişkinlik ve karın ağrısı, kaygı, uykusuzluk gibi sorunlar görülebilir. Bunlar, belirtilerin histamin salınımı ile hemen ortaya çıktığı, cilt kızarıklığı, kaşıntı vb. gibi gıda alerjisi belirtilerinden farklıdır. Besin intoleransının belirtileri, alerji kadar ağır değildir, yavaş yavaş ortaya çıkar ve bu gıda yendiği sürece artar. İnsanlar bu semptomlar için doktora giderler, ancak çoğunlukla yapılan testlerin hiçbiri, tanıya dair herhangi bir ipucu vermez. Gıda intoleransı testi, intoleransın derecesini ortaya koyarak bir dizi gıdaya karşı tolerans bozukluğunu gösterir.
Yorum:
Test sonucu listelenen gıdalara karşı intoleransı gösteriyorsa ve intolerans derecesi yüksekse, diyetisyen o gıda türünü, diğer besinlerle değiştirir ve bildirilen intolerans derecelerine göre gıdaların alımını düzenler. O bileşenin vücuttan atılmasından kısa süre sonra şikayetler ortadan kalkar.
Numune: Parmak kanı. Tokken.
Sonuç Zamanı: 15 gün (laboratuvara danışın)
Çalışma Günü: Her gün (Laboratuvara danışın)