whatsapp-desktop
  • Anlaşmalı Kurumlar
  • Sağlık Bülteni
  • Yayınlar
  • Kariyer
whatsapp-desktop
Testler hakkındaki kısa notlar sadece testin genel olarak niteliğini açıklamaktadır. Sonuçlarınız hakkındaki kararı, sizin klinik bulgularınıza ve diğer test sonuçlarınıza göre sadece doktorunuz yorumlayabilir.
X

DHEA (Dehidroepiandestoren)

Androstenelon olarak da bilinen DHEA, vücutta sentezlenen bir steroid hormon öncüsüdür. Adrenal bezlerde, gonadlarda ve beyinde sentezlenir. Testosteron ve estrojenin öncüsüdür. Yetişkinlikte zirve yapar ve daha sonra yaşlandıkça yavaş yavaş düşer. Vajinal dokudaki incelmeyi tedavi için (reçeteli olarak) kullanılır. Düzeyleri, yaşla birlikte azaldığından, kısırlık, kas gücünü artırma ve yaşlanma bulgularını yavaşlatma, depresyon (özellikle menopoz sonrası) tedavisi için bazı DHEA takviyeleri kullanılabilir.
Yorum:
Yüksek düzeyler, estrojen ve testosteron hormonlarının düzeylerini de yükseltir. Bunun sonucunda, ciltte yağlanma ve akne, saç dökülmesi, mide rahatsızlığı, yüksek tansiyon, adet döngüsünde değişiklikler, kadınlarda yüz kılları, yorgunluk gibi sorunlar görülür. Düzeyleri düşükse, açıklanamayan kilo kaybı, mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi, dehidrasyon ve tuz isteği oluşabilir.
Numune: Koldan alınan venöz kan. Açlık gerekmez
Çalışma Günü: Her gün
Sonuç Zamanı: Ertesi gün 18:00