whatsapp-desktop
  • Anlaşmalı Kurumlar
  • Sağlık Bülteni
  • Yayınlar
  • Kariyer
whatsapp-desktop
Testler hakkındaki kısa notlar sadece testin genel olarak niteliğini açıklamaktadır. Sonuçlarınız hakkındaki kararı, sizin klinik bulgularınıza ve diğer test sonuçlarınıza göre sadece doktorunuz yorumlayabilir.
X

CA 19-9

CA 19-9 bir kanser antijen proteindir. Bir tümör belirteci tipidir. Tümör belirteçleri, kanser hücreleri veya vücuttaki kansere yanıt olarak normal hücreler tarafından üretilen maddelerdir. Pankreas kanserinde, genellikle yükselmektedir, fakat, bazen yüksek seviyeler, siroz veya safra taşını işaret edebilir. Test tek başına kanser teşhisi için bir tarama testi olarak değerlendirilemez. Takip ve tedavinin sonraki sürecinde yardımcı olabilir.
Yorum:
Genellikle, kandaki seviyeler ne kadar yüksekse, vücuttaki kanser o kadar büyüktür. Pankreas kanseri vücudun diğer kısımlarına yayılmışsa seviyeler daha yüksek olacaktır. Tedavi sonrası seviyeler düşerse, bu durum tedavinin başarılı olduğu anlamına gelmektedir. Benign hastalıklarda, tedavi sonrası normal seviyelere de düşebilir. Düşük seviyeler anlamlı değildir.
Numune: Koldan alınan venöz kan. Açlık gerektirmez.
Çalışma Günü: Her gün
Sonuç Zamanı: Aynı gün 18:00