Rahim Ağzı Kanseri ve Aşısı

Paylaş

rahim-agzi-kanseriRAHİM AĞZI KANSERİ VE AŞISI HPV (Human papilloma virüs) rahim ağzı kanseri tanısı konan kadınların %95 ini oluşturmaktadır.Erkeklerde penis kanserine neden olabilir.Rahim ağzı kanseri dünyada kadınlarda kanser riskinin memeden sonra ikinci sırasını oluşturmaktadır.

1-Riskleri nelerdir?

Birden fazla cinsel partneri olmak HPV virüsü taşımak yada geçirmiş olmak Bulaşıcı cinsel hastalıklar geçirmiş olmak Sigara kullanmak Erken yaşta cinsel ilişkide bulunmak

2-Kişi nasıl enfeksiyonu tesbit edebilir?

Genital bölgede siğil şeklinde hissedilen  kaşıntı ve akıntı ile de kendisini gösterebilen bir hastalıktır.Laboratuvarda saptanması yara üzerinden alınan lezyonda PCR teknolojisiyle yada biopsi ile alınan genital örnekte yine laboratuvarda saptanabilir.Smear testi ile de HPV şüphesi tanısıyla ileri tetkiklere ulaşılabilir.

3-HPV tesbit edildiğinde kanser kesin midir?

Değildir. Virüsün tipleri vardır. Özellikle 16-18  tipi %50 oranında kansere neden olmaktadır .

Virüsün tedavisi vardır.İlaçla yada lezyon yakılarak tedavi edilebilir ancak bu tedavi kanser riskini önleyici bir tedavi değildir.Hastalığın ilerlemesini ve etkeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavidir.Kişinin bağışıklık sistemi güçlüyse farkında olmadan de hastalık yenilebilir ancak bu taşıyıcılığı engellemez.

4-Virüse karşı koruyucu aşı kimlere ve kaç yaşında yapılabilir?

Aşı 12-15 yaşından itibaren  hem erkek hem kız çocuklarına yapılabilir. Erkeklerde kullanımı henüz tartışmalıdır. Genellikle 9-26 yaş gurubuna  önerilmekle beraber Amerikada zorunlu aşı kapsamına alınmıştır. Bu yaşlardan sonra da yapılabilir ancak vücutta aktif enfeksiyon varsa aşının o an yapılmış olması oluşmuş zararı yok ettiğini göstermez. Başlamış kanser olgusunu etkilediği veya yok ettiği düşünülmemelidir. Yılda 3 doz şeklinde yapılır. 0.,2. ve 6 aylar şeklinde yayılabilir. 5 yıl sonra tek doz tekrarlanması önerilmektedir

5-Aşının zararlı yan etkisi var mıdır?

Aşı sonrası önemsiz alerjik reaksiyonlar olabilir ve geçicidir.HIV taşıyıcılarına,immun sistemi baskılayıcı tedavi alanlarda,kortizon kullananlarda kullanılmaması uygundur.Ayrıca hamilelere de uygulanmamalıdır.

6-Aşının yapılması kanser riskinin tamamen yok olduğunu mu gösterir?

Aşı HPV nin bazı tiplerine karşı koruyucu olsa da tüm tiplerini kapsamadığından risk her zaman kontrol altında tutulmalı  smear örnekleri, jinekolojik check-up lar ihmal edilmemelidir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *