Klinik Laboratuvar

Laboratuvarlarımızda hizmet verdiğimiz test grupları:

Laboratuvarımıza Gelmeden Önce Mutlaka Okuyun
 1. Kan tahlilleri için standart olarak 10-12 saatlik açlık gerekir. Trigliserit, sedimantasyon ve açlık kan şekeri dışındaki testler aç olmadan da yapılabilir ancak açlık sürenizi kaydınızı alan kişiye lütfen belirtiniz
 2. Laboratuvara gelirken aç olmanız demek sigara, su, çay ya da kahve de içmemeniz demektir. Her birinin metabolizmanızda farklı etkileri vardır. Tahlillerinizin beklenenden farklı çıkmasına neden olabilir.
 3. Testlerinizin doktorunuz tarafından doğru değerlendirilebilmesi için son adet tarihi, yaş, sperm analizleri için cinsel perhiz süresi gibi şahsi bilgilerinizi kaydınızı alan kişiye lütfen vermekten çekinmeyiniz.
 4. Test yaptırmadan bir gün öncesinde yada daha yakın bir sürede çok yoğun fiziksel aktivite göstermeyiniz (Çok ağır stres, ağır iş temposu, ağır spor etkinlikleri gibi).
 5. Test yaptırmadan bir gün öncesinde ilaç kullanmayınız. Zorunlu iseniz kullandığınız ilaç ve dozunu kayıt sırasında lütfen belirtiniz.
 6. Test yaptırmadan bir gün önce alkol kullandıysanız bunu kaydı yapan kişiye lütfen bildiriniz.
 7. Kültür numuneniz varsa en yakın sürede laboratuvara getiriniz. Mümkün değilse laboratuvara numunenin saklama şeklini sorunuz. Uygun koşullarda saklanmayan kültür örneklerinde bakteriler öleceği için üretmek mümkün olmaz ve hatalı sonuç alınır.
 8. Smear örnekleri sabitlenmiştir. Herhangi bir koşulda saklanabilir.
 9. Laboratuvardan aldığınız sonucun size ve doktorunuza yönelik düzenli ve açıklayıcı olup olmadığını kontrol ediniz. Anlamadığınız ya da endişe duyduğunuz konuyu laboratuar yetkilisine danışınız. Unutmayınız ki hastalığınızın doğru teşhisi ve tedavisi doğru sonuçla mümkündür.
 10. Görüntüleme (Ultrasonografi, Mamografi, Kemik dansitesi vb) tetkikleri yapılacaksa, varsa eski sonuçlarınızı da beraberinizde getiriniz. Radyolog sağlıklı tanı koyabilmek için eski bulgularınızdaki değişime dikkat edecek ve gelişimini saptayacaktır.
 11. Testlerinizi yaptırdığınız laboratuvarın yurt içi ve yurt dışı kalite kontrol programlarına katılıp katılmadığını öğreniniz.
 12. Size verilen sonuç süresinin kısaltılması konusunda ısrarcı olmayınız. Sizlere en kısa sürede sonuç verebilmek için gerekli sistemler hazırlanmıştır. Daha erken çıkarılması hata payını artırır ve sağlığınız için tehlikeli sonuçlara neden olabilir.
 13. Görüntüleme randevularınız standart hasta görüntüleme saatlerine göre ayarlanmıştır. Sizden bir önceki hastanın veya sizin bulgularınıza göre işlem uzayabilir. Size bunun bilgisi verilecektir. Lütfen bu konuda toleranslı olunuz ve görüntüleme randevunuza geniş zaman ayırınız. Amacımız ve titizliğimizin tüm hastalarımıza en doğru teşhisi koymak ve uzun zaman ayırmak çabası olduğunu biliniz.
 14. Personelimiz size hızlı, güleryüzlü hizmet verebilmek için talimat almıştır. Bunun aksini lütfen anket formlarıyla ya da arzu ettiğiniz herhangi bir şekilde idareye iletiniz. Bu ikazınız daha iyiye ulaşmamıza katkıda bulunacaktır. Teşekkür ederiz.