H3N2v Grip

Paylaş

H3N2v Grip: Telaşlanmayı Gerektirmeyen Ancak Uzun Süre Geçmeyen Viral Enfeksiyon

Grip2009 yılında Domuz Gribi olarak bizi korkutan H1N1 virüsü bu kez daha hafif, ancak daha salgın bir alt tipi ile Kasım ayından itibaren hızla yayılmaya başladı. 2013 yılı boyunca istatistiksel olarak tüm grip enfeksiyonlarının %66’sının H1N1, %34 civarının H3N2, %0,1 kadarının ise H7N9 olduğunu bildiren Sağlık Bakanlığı, virüsün Kasım sonrasındaki etken türün H3N2 olduğunu, bu enfeksiyonun daha yaygın ve daha uzun seyirli olmasına rağmen klinik etkisinin daha hafif olduğunu açıklamıştır.

En belirgin belirtileri burun akıntısı, halsizlik, boğaz kuruluğu olmakla beraber, bazen ve nadiren ateş, ishal ve kusma ile de görülebilir.

H3N2Hastalık sık yıkanmayan eller, enfekte kişilerle solunum yoluyla temas (öksürük, hapşırık vb.) gibi nedenlerle kolayca yayılmaktadır.

Bu virüse etki eden özel bir aşı bulunmamakla beraber diğer grip aşılarının bu virüsün yenilmesinde etkin olduğu bildirilmiştir. En uygun aşı tarihi Ekim ayları olmakla birlikte hala geç kalınmış değildir.

Bağışıklık sistemimizi  vitaminlerle güçlendirmek ve istirahat en kolay yenme şeklidir. Antibiyotikler her ne kadar H3N2v enfeksiyonuna etkili değilse de  arkasından gelebilecek, ya da zaten var olan ve virüs ile perdelenen bakteriyel enfeksiyonların giderilmesi açısından doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

Enfeksiyon H1V1 virüsüne göre daha hafif seyretmekte de olsa atlatmakta güçlük çekenler doktora başvurmalıdır. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve çeşitli hastalıkları olanların doktora başvurmaları faydalı olacaktır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *