Günün Sağlık Konusu: Obezite

Paylaş

obeziteTotal vücut yağının normalden %20 fazla olması halinde kişinin obez olarak tanımlanabilir olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından bildirilmiştir. Obezitenin tanımı BMI (Vücut Kütle Indeksi) ile ölçülür. 25-29.9 arasında normal sınırlardır. 30’un üzerinde olması ile kişi kendisine de obez tanısı koyabilir.

Basit olarak :

Ağırlık(Kg) / Boy2(m) = BMI

Şeklinde hesaplanır.

 

Morbid obez : Kişinin normal ağırlığının %50-100 kadar fazlasına ulaşmasıdır. BMI 40 veya daha fazladır.

Obezite nedenleri sadece aşırı yemek yemekle sınırlandırılamaz. Aşağıda bu nedenler belirtilmiştir.

Temel neden yakılabilecek kaloriden daha fazlasını almaktır ancak buna neden olabilecek faktörler:

1-YAŞ: Yaş ilerledikçe gıdaları metabolize etme yani yakıta döndürme yeteneği azalır. Böylece bu kişiler 20 yaşında yediklerinde yakma yetenekleri varken bu yetenekleri ileri yaşlarda azaldığı için aynı miktarda kalori alırlar ve böylece yağ oranları artar.

2-CİNSİYET: Kadınlar erkeklere göre normal kilolarına oranla daha fazla kiloludurlar. Zira erkekler dinlenme halinde bile daha çok enerji tüketirler. Yani metabolizma hızları daha fazladır. Üstelik de menopoz sonrası kadınların metabolik hızları daha da yavaşlar ve aldıkları kaloriyi kullanamazlar. Yağa dönüştürürler.

3-GENETİK: Obesite ve hatta aşırı zayıflık ailesel olabilir. Genetik olarak anne kilolu ise onun çocuğunun annesi gibi kilolu olma olasılığı yaklaşık %75’dir.

4-ÇEVRESEL FAKTÖRLER: Yaşam şekli, kalorinin alınış ve yakılış saatleri, çalışma ve sosyal yaşamı önemlidi.

5-FİZİKSEL AKTİVİTE: Doğal olarak aktivite kalori gerektirir. Ne kadar aktif bir yaşam sürdürür ve spor yaparsa kişi o kadar kalori yakar ve depolama olasılığı azalır. Ayrıca fiziksel aktivite fazlalığı iştahı azaltır. Böylece aktivitenin gerektirdiği ebnerji yağ yakılarak elde edilir. Yaşamın son 20 yılında kilo artması aslında hateketin azalmasından da kaynaklanır.

6-PSİKOLOJİK FAKTÖRLER: Sıkıntı, üzüntü, öfke, yeme alışkanlıklarını değiştirir. Çoğu kilolu kişinin psikolojik durumlarında sorunlar saptanmıştır. Hatta akut sıkıntı dönemlerinde yoğun ve kontrolsuz yeme alışkanlıkları ve davranış biçimleri belirir.

7-HASTALIKLAR: Çok primer olmamasına rağmen obeziteye neden olan bazı hastalıklar vardır. Hormon problemleri (hipotiroidizm, depresyon, bazı nadir beyin hastalıkları, diabet gibi) kilo alımına neden olsa da temel neden bu hastalıkların getirdiği metabolik yavaşlamaya karşı alınan kalorinin fazla olmasıdır. Yani yine yüksek kalorili beslenmedir.

8-BAZI TEDAVİLER: Steroidler, antidepresanlar kilo alımına neden olur ancak bu da kişinin iştah merkezini etkileyerek fazla kalori alımına neden olmalarından kaynaklanır.

Bu konudaki eğitim ve bilgileri www.dengetipzayiflama.com sitemizden de bulabilirsiniz.

1 Comment

  • PAYKASA Posted 15 Mayıs 2016 14:25

    OBEZİTE GÜNÜMÜZÜN GERÇEĞİ.GÜZEL BİLGİLER.TEŞEKKÜRLER.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *