Güncel Sorun: Kızamık

Paylaş

shutterstock_73165327Kızamık, özel bir virüsle (Morbilli) meydana gelen, bulaşıcı bir çocukluk hastalığıdır. Aşılamaya rağmen  epidemik  olarak tehlikeli bir hastalıktır. Yetişkinlerde görülmemesi,  kişinin çocuklukta kızamık geçirmiş olmasına ve kalıcı bir bağışıklık kazanmasına bağlıdır. Çocukluklarında kızamık geçirmemiş kişiler hastalığı çok ileri yaşlarda bile geçirebilirler. Kızamık, tükrük damlacıkları ile bulaşır. İyi havalandırılan, güneşli bir odada kızamık virüsü alma ihtimali azalır. Sonbaharda hastalık artar. Kış aylarında, bilhassa Martta ve soğuk geçen Nisan aylarında hastalığın görülme oranı en üst seviyeye çıkar.

Hastalığın mikrobu, hastaların öksürük ve aksırıkları ile atılan tükrük taneleri üzerinde birkaç saat havada serbest kalır. Teneffüs yoluyla alınarak vücuda yerleşir. Kızamığın kuluçka süresi 9-10 gün kadardır. Hastalık, hafif titreme ve ateş yükselmesi ile başlar. Nezle hali vardır. Çocuğun gözleri kızarır ve ışığa bakamaz. Bademcikler şişer. Öksürük de olur. Kızamığın en önemli belirtisi olarak ağız içinde yanak mukozasında gri-beyaz renkte, iğne başı büyüklüğünde çevresi koyu kırmızı lekeler olan koplik lekeleri görülür.

Nezle, öksürük ve konjoktivit (göz iltihabı) ile geçen 3 veya 4 günden sonra 39-40 °C devam eden ateş düşmeye başlar ve bunu takiben kulak ardından, alından ve saçlı deriden başlayan ufak pembe-kırmızı döküntüler ortaya çıkar. Öksürüğün görünmesinden sonra ateş tekrar yükselir, nezle ve konjonktivit daha da artar. Döküntüler, bütün vücuda yayılır, 5-7 gün içinde kaybolur. Kızamık, belli belirsiz seyredebildiği gibi, ölüme kadar götürebilecek derecede ağır da seyredebilir. Vücudun direncini kıran bir hastalıktır. Dolayısıyla seyri esnasında vücutta bulunan birçok fırsatçı mikroorganizma çeşitli hastalıklara yol açabilir: Orta kulak iltihabı, ağız iltihabı, gastroenterit, zatürre larenjit, bronşit, menenjit, beyin iltihabı gibi.

Kızamık, üç yaşın altında, yaşlılarda ve hamilelerde tehlikelidir. Beslenmesi bozuk, küçük çocuklarda, zatürre ile birlikte genellikle ölüme yol açmaktadır. Hasta sık sık havalandırılan, güneş gören bir odaya yatırılır. Odanın ısısı 18-22 °C arasında olmalıdır. Ateşli dönemde süt, sütlü yiyecekler, meyve suları, et suyu verilir. Hasta isterse, haşlama veya ızgara etler, yumurta, taze meyve ve sebze yedirilmesinde sakınca yoktur. C ve A vitamini faydalıdır.

Kızamığın özel bir ilacı bulunmamaktadır. Hasta, nezle ve döküntü bitinceye kadar ayrı bir odada yatırılır. Ağız temizliğine dikkat edilir. Gerekirse, ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar verilir. Ortaya çıkan başka hastalıklar da varsa tedavi edilir. Kızamığın yayılmasını önlemek için hastanın en az 9 gün tecridi gerekir. Salgınlarda, nezleli çocuklar okula gönderilmemelidir. Canlı kızamık aşısı, korunmada çok faydalıdır. 12 – 15 aylıkken aşı yapılmalıdır. Kızamık, sürekli bir bağışıklık bıraktığından, bir defa geçiren bir daha geçirmez. Salgınlarda kızamıktan korunmak için, yerine göre hassas çocuklara kızamık serumları da uygulanabilir. Kızamık aşısı ile çocuk çok hafif bir kızamık geçirmekte ve bir daha kızamık olmamaktadır.

Kızamık Testleri:Rubeola IgM ve Rubeola IgG, kızamık virüsüne bağlı enfeksiyonun varlığının ve muhtemel evresinin belirlenmesinde kullanılır. Rubeola  IgM’in pozitif olması, yeni başlayan bir enfeksiyonu, G’nin pozitif olması ise daha önce geçirilmiş bir enfeksiyonda oluşan savunma sisteminin varlığını gösterir.

2 doz aşı yapılan kişilerde görülmemektedir. Aşılama gerekip gerekmediğini anlamak için laboratuvarda antikor testi yapılması faydalıdır.

 

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *