Yağlı Karaciğer

Paylaş

Yağlı Karaciğer Nedir ve Kimlerde Görülür?

Karaciğerimiz

Yağlı Karaciğer (hepatosteatoz), karaciğerin kendi ağırlığının en az %5 fazlası kadar yağ içermesi anlamına gelir. Bu durum klinik olarak karşımıza alkole bağlı olan ve daha sıklıkla karşılaştığımız alkole bağlı olmayan hepatosteatoz olmak üzere iki şekilde çıkabilir. Nonalkolik karaciğer yağlanması tüm yaş grupları ve etnik gruplarda görülebilir. Genel populasyonda görülme sıklığı ise %14-30 civarındadır.

Temel olarak insulin direncinin eşlik ettiği her durum nonalkolik hepatosteatoz için risk faktörüdür. Karaciğer yağlanması, erkeklerde kadınlardan daha fazladır ve görülme sıklığının vücut ağırlığından bağımsız bel/ kalça oranı ile ilgili olduğunu bildirilmiştir. Ülkemizde yapılan METSAR araştırmasında Metabolik Sendromluların %70-80’inde Nonalkolik karaciğer yağlanması görülmüştür.

Yağlı Karaciğer Neden Olur?

Yağlı karaciğeri, vücut çok fazla yağ ürettiğinde ya da yağı yeterince hızlı metabolize edemediğinde ortaya çıkar. Fazla yağ, yağlı karaciğer hastalığını oluşturmak üzere biriken karaciğer hücrelerinde depolanır. Yüksek yağlı, yüksek şekerli bir diyet yemek doğrudan yağlı karaciğere neden olmayabilir, ancak buna katkıda bulunabilir.

Karaciğer yağlanması için risk faktörleri; en önemlisi aşırı alkol tüketimi (kadında günlük 2 bardak erkek de 3 bardak), Obezite, Abdominal Obezite , Tip 2 Diyabet, Hiperlipidemi, Metabolik Sendrom, Sedanter Yaşam ,İlaçlardır.

Yağlı Karaciğer – Siroz

Tedavi Yöntemleri

Yağlı karaciğer hastalığı erken tanı konulması ile ilerleyip siroza ve karaciğer yetmezliğine neden olacak düzeye ulaşmadan yaşam tarzı değişiklikleriyle çözülebilen geriye dönüşebilir bir durumdur. Alkol tüketimine limit getirmek ya da alkolü tamamıyla bırakmak, kolesterol düzeyini kontrol altına almak, kontrollü şekilde kilo vermek, kan şekerini kontrol altında tutmak, sağlıksız beslenme alışkanlıklarından uzaklaşmak, düzenli egzersiz yapmak, yüksek oranda yağ ve şeker içeren gıdalardan uzak durmak, taze meyve, sebze ile tam tahılları tüketmeye özen göstermek, kırmızı et yerine, daha az yağlı olan tavuk ya da balığı tercih etmek bu değişikliklerden bazılarıdır.

Hastalık Belirtileri

Karaciğer yağlanmasının spesifik bir klinik bulgusu yoktur ve çoğu kez asemptomatik seyreder. Laboratuvarımızda yapılan karaciğer fonksiyon testlerinin kanda ölçümü, serum aminotransferaz(AST, ALT) veya alkalin fosfataz(ALP) düzeylerinde hafif yükseklik belirlenmesi. Alkolik karaciğer yağlanmasında ise γ-glutamiltransferase (GGT) normalin 2 katına çıkması tanı için önemli bulgulardır. Ayrıca laboratuvarımızda yapılan üst karın ultrasonografisi ile karaciğerin görüntülenmesi ile karaciğer yağlanması yüksek doğrulukta tespit edilebilir. Kesin tanı (Basit yağlanma mı?) karaciğer biyopsisi ile konur.

Anasayfaya dönmek için lütfen tıklayınız

Sağlık bülteni sayfasına dönmek için lütfen tıklayınız

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *