Hepatit Marker Nedir?

Paylaş
hepatit-bHepatit B virüsü 5 haftadan 6 aya kadar inkübasyon süresi olan bir virüs olduğundan varlığını saptamak için farklı markerlar kullanılmaktadır. Virüse DANE partikülü de denir. Yapısı itibarıyla bir dış kapsüle sahiptir. Buna HBsAg denir (Hepatit B yüzey antijeni, Avusturalya antijeni). İç çekirdek kısmı HBcAg(Core antijen)’dir. HBe de aynı kapsülün içinde çekirdek dışındadır.
HBsAg testi Hepatit B tanısı için en hızlı ve en kolay testtir ancak HBsAg klinik semptomlar başlamadan yükselir. Semptomların ilk haftasında zirve değerine ulaşır. Sarılık azalınca o da normale döner.Hastalık semptomları geçtikten sonra da kanda bulunursa o kişiye taşıyıcı denir. Akut enfeksiyon fazında HBsAg kaybolduktan yaklaşık 4 hafta sonra HBsAb(Anti HBs ) görülür.
HBc Ag için şu an test yapılamamaktadır. Buna karşı antikor olan Anti HBc ise enfeksiyonun görülmesinden 1 ay sonra yükselir ve iyileşme ile yani HBsAg düşünce düşer. Ancak bu düşüş biraz daha uzun sürede olur. HBsAg ve Anti HBs oluşumu arasında bir boş (pencere) dönemi vardır. Bu aşamada pozitiftir. Bu dönemde HBcAb yakın dönemde enfeksiyon geçirilmekte olduğunu gösteren bir markerdir. Klinisyen bu pencere döneminde yani HBsAg nin yok olduğu Anti HBs nin de yeni oluştuğu zaman enfeksiyonun varlığını göstermekte yararlıdır.
HBe Antijeni tanısal amaçlar yerine enfektivite yani bulaşıcılık tanısında kullanılır. HBe varlığı erken dönem ve aktif hastalığı gösterdiği gibi bu kişilerin çevreye bulaştırma riskinin yüksek olduğunu gösterir. Kalıcı olarak kanda bulunursa kronik hepatit B enfeksiyonunu gösterir.
Ancak eğer Antikoru yani Anti HBeAg pozitifse enfeksiyonun akut fazı bitmiştir enfeksiyon riski de azalmış demektir.
HBs Ag negatif Anti Hbs Pozitif ise ve Anti HBe pozitifse akut enfeksiyon döneminin sona ermek üzere olduğunu gösterir ancak burada titre önemlidir. Düşük titrelerde hala bulaşıcılık olabilir.
Anti Hbe pozitifliği 4-6 yıla kadar sürebilir.

4 Comments

 • hasta bakıcı tokat Posted 20 Eylül 2016 21:52

  Harika paylaşımlarda bulunuyorsunuz sağolun

  • admin Posted 21 Eylül 2016 09:55

   Biz teşekkür ederiz güzel yorumunuz için.

 • seher Posted 11 Şubat 2017 13:30

  bu site gerçekten süper okadararaştırdım , hiç bir yerde istediklerimi bulamamıştım. harikasınız gerçekten.

 • Gözde Posted 23 Temmuz 2020 15:25

  Özellikle hemogram testi ve hepatit b testi okuma konusunda harika bilgiler öğrendim. Bu bilgileri hazırlayıp basit bir dille anlayacağımız şekilde paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *