kurucumuz_denge

Kurucumuzdan

Prof. Dr. Berdan Akalın

1927 Yılında Tarsus’ta öğretmen bir babanın oğlu olarak doğdu.İlk ve Orta Öğrenimini Tarsus’ta tamamladıktan sonra TED Ankara Koleji’nde yatılı öğrenci olarak Lise öğrenimini tamamladı.

İstanbul Tıp Fakültesini  1959 yılında bitirdi. 1956 yılında Sağlık Bakanlığı’nda görev yapmakta olan eşi Meliha Akalın ile evlendi .Askerliğini ,Çanakkalede Deniz Kuvvetlerinde Yedek Subay olarak tamamladı.

Mersin Sağlık Müdürü olarak Mersinde 3 yıl görev yaptıktan sonra Ankara Sağlık Bakanlığı Sıtma Eradikasyonu Genel Müdür Yardımcılığı ve daha sonra Genel Müdürlüğü’ne atandı.Bu dönemde Fransızca olan lisanına Devlet Lisan Okulu serifikasıyla İngilizce’yi ilave etti.Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne atandı. Bu göreve devam ederken Halk Sağlığı İhtisası yaptı ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı Gevher Nesibe Okullarında sayısız ders verdi.Müsteşar Yardımclığı’na atandı.Uzun seneler bu görevi sürdürdükten sonra 1982 Yılında istifa ederek Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinin kuruluşuna Başhekimlik göreviyle katıldı.Bu görevde iken Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda Doçentlik ünvanını aldı.Başhekimlik görevinden sonra aynı üniversitede Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda Profesörlük ünvanını aldı.

Birçok yurt içi ve yurt dışı yayın yaptı,asistan ve öğretim üyesi yetiştirdi. Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı.Yaş haddinden emekli oldu.

Prof.Dr.Berdan Akalın Sağlık Bakanlığı ‘nde görevde olduğu süre içinde yurdun her bölgesinde bilfiil sıtma eradikasyonu çalışmalarında bulunda.Dünya Sağlık örgütünden ve çeşitli bakanların verdiği sayısız takdirnameleri mevcuttur.1994 senesinde Biyokimya uzmanı olan kızı ile beraber Denge laboratuarlarını kurmuştur.

Prof.Dr.Berdan Akalın iki kız çocuğu babasıdır.Yakalandığı akciğer kanseri nedeni ile 2008 yılı 18 Temmuz günü vefat etmiştir.

“Tüm Denge ekibi ve ailesi olarak kimseyi incitmemiş ve her bakımdan yeri doldurulamayacağına inandığımız büyüğümüzün nur içinde yatmasını diliyoruz”