H1N1 ve Influenza Virüsleri

Paylaş

H1N1 Virüsü ve Influenza Virüsleri Konusunda Bilgilerimizi Tazeleyelim
influenzafigure1Influenza, yani grip virütik bir hastalıktır. A, B ve C olarak üç tip grip mevcuttur. Bunlardan A tipi, insanlarda yaygın olarak görülen virüs tipidir. A tipi virüs, virüs yapısının üzerinde ve çekirdeğinde bulunan yapılarına göre alt gruplara ayrılır. Bu virüs yüzeyindeki Hemaglutinin (H) ve Noroaminidaz (N) glikoproteinlerinin yapılarına göre isimlendirilmektedir. Bu nedenle 16H(H1-H16) ve 9N(N1-N9) tiplerindeki A virüsü en yaygın görülen tip olmakla beraber H1, H2, H3, H5, H9 ve N1, N2 virüs tiplerinin kombinasyonu da görülmektedir.

Domuzlarda görülen H3N2 virüsü insanlarda görülmese de bunun bir tipi olan H3N2v insanlarda görülmektedir. H1N1 tipi virüs (Swine Virüs=SIV) domuzlarda ve kümes hayvanlarında saptanmış ve 2009’da bu çiftliklerde çalışan insanlarca dünyaya yayılmış daha ölümcül ve şiddetli A virüs tipidir. Son yıllarda uygulanan aşılarda H1N1 virüsüne ait suslar da bulunmaktadır.

Enfeksiyonun Varlığı Laboratuvarda Nasıl Araştırılmaktadır? 

Virüsün pandemik, yani salgına neden olan tipi PCR (Polimeraz Chain Reaction) ile kanda araştırılmaktadır. H1N1 virüsü negatif bulunsa dahi yukarıda belirtilen diğer virüslere ait 11 virüs ve bakteri de saptanabilmektedir. Ayrıca laboratuvarımızda hızlı tanı için Influenza A hızlı antijen testi yapılmaktadir. PCR testi kadar kesin olmasa da ilk analiz ve maliyet açısından H1N1 ile, ayrıca H3N2 varlığı konusunda enfekte kişiyle karşılaştıktan yaklaşık 3-4 gün sonrasından itibaren, %98 oranda doğru sonuç vermektedir. Testin çalışma süresi 15 dakikadır. Test için burundan sürüntü alınmaktadır.

Enfeksiyona Yakalanan Kişilerde Ne Gibi Belirtiler Olmaktadır?

 • 38 C’ yi aşan ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Vücut ve adele ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Öksürük Solunum güçlüğü
 • Kusma
 • İshal

 

Enfeksiyon Belirtileri Gördüğümüzde Hangi Yolu İzlemeliyiz?

 1. Laboratuvarda Real Time PCR testini yaptırmak
 2. Test pozitifse hastayı antiviral tedaviye başlatmak üzere hastaneye yatırmak
 3. Test negatifse hastayı diğer virüs kliniği yönünden izlemek
 4. Test negatif ve hastalık 5 günden fazla yüksek ateş, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı nefes darlığı, bilinç bulanıklığı izleniyorsa hastayı yine hastaneye yatırmak gerekir.

Enfeksiyondan Nasıl Korunabiliriz?

Normal grip enfeksiyonundan korunma yolları olan tüm önlemler bu virüs için de geçerlidir. Sık sık ellerin yıkanması, enfekte kişilerden uzak durma, yaşanılan iş ve ev ortamini temiz tutma, mümkün olduğunca el sıkışmama korunmak için yeterlidir. Günlük temizlikte kullanılan deterjanlar, 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu virüsün ortamdan uzaklaştırılması için yeterlidir. Hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol de virüsün öldürülmesini sağlamaktadır. Grip virüsünü taşıyan hastalara ait malzemeler yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır.

Virüsün bulaşmasını engellemek için basit cerrahi maske kullanılabilmektedir. Bu tür maskeler öksürük, aksırık yoluyla ortama yayılan damlacıkları tutmada yeterli olmaktadır.

 

Anasayfaya dönmek için lütfen tıklayınız

Sağlık bülteni sayfasına dönmek için lütfen tıklayınız

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *