Grip İçin Alarm Zilleri Çalıyor

Paylaş

Grip Nedir?

Grip sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılan, influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu mevsimsel, yaygın, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.

Influenza Virüsü Tipleri

Influenza virüslerinin üç ana tipi vardır; İnfluenza A, Influenza B ve Influenza C. Tip C oldukça hafif enfeksiyona neden olurken, A ve B tipleri

her yıl insanlar arasında hızla yayılan mevsimsel grip hastalığına neden olur. Ancak en yaygın salgınlara neden olan Influenza A virüsüdür.

Bu virüsler üzerlerinde bulunan iki tip proteinin (Hemaglütinin ve Nöroaminidaz) çeşidine göre farklı alt türlere (suşlara) ayrılır. H ve N harfleriyle gösterilen bu proteinlerin tiplerine göre virüs suşları H1N1, H3N2, H1N2 gibi farklı isimlerle anılır. Mesela 2009 yılında ortaya çıkan domuz gribi salgınından sorumlu olan grip virüsü Influenza A H1N1 virüsüdür. Influenza virüslerinin bir diğer özelliği de hızlı mutasyona uğramaları ve her yıl kendilerini değiştirmeleridir.

Grip Belirtileri ve Hastalık Süresi

Hastalık ani bir şekilde başlar. Üşüme , titreme, baş ve kas ağrıları ile öksürük, boğaz ağrısı, gözlerde sulanma, burunda tıkanıklık hafif akıntı şeklinde kendini gösterir. Sağlıklı insanlarda ortalama bir haftada geçmesine rağmen; kronik hastalığı olan kişiler,(diyabet, kronik böbrek yetmezliği hastaları gibi), yaşlılar, çocuklar ve hamilelerde tedavi daha uzun sürmektedir. Bu hastalık ABD’de yılda ortalama 36.000 kişinin ölümünden sorumludur bu kanserin sebep olduğu ölümlerden bile fazladır (Meme kanseri:40.000 kişi, Prostat kanseri:27.000 kişi).

Güncel İnfluenza Görülme Sıklığı ve Suşları

Dünyada influenza pozitif test edilen solunum örneklerinin yüzdesi

Her yıl mevsimsel farklılıklardan dolayı bazı ülkeler takip edildiğinde alarm zilleri duyulabilir. Bu ülkeler kış mevsimini dünyanın geri kalanından önce geçirdikleri için onlarda görülen suşlar dünyanın geri kalanında da baskın suş olarak görülür. Avustralya bu ülkelerden biridir. Çok kötü bir yıl geçiren Avustralya’da 2017 yılı kış aylarında (Güney yarım kürede olması nedeniyle Haziran, Temmuz, Ağustos ayları) görülen vakalar bir önceki yılın aynı döneme göre 2,5 kat artış göstermiş ve ağırlıklı olarak H3N2 suşu tespitedilmiştir. H3N2 suşu domuzlarda görülen, insanda rastlanmayan bir virüs alt tipidir. Genel olarak insanda görüldüğü zaman ise pandemiye neden olur.

Gripten Korunmanın Yolları

Gripten korunmanın bilinen en etkin yolu aşılamadır. Grip aşısı, mevsimsel grip nedeniyle hastane yatışlarını ve ölüm oranlarını önemli oranda azaltır. Eylül-ekim aylarında ya da en geç kasım ayında aşının yaptırılması gerekmektedir. Grip virüsünün antijenik yapısı sürekli değişim gösterdiği için koruyuculuğu %100 değildir. Ayrıca bu yıl üretilen aşıların Avustralya’da gözlenen H3N2 suşu ile uyumlu olduğu ama daha az etkili olduğu ve daha ağır bir grip tablosuna neden olduğu gözlenmiştir.

 

Anasayfaya dönmek için lütfen tıklayınız

Sağlık bülteni sayfasına dönmek için lütfen tıklayınız

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *