Corona Virüs hakkında tüm bilinenler

Paylaş

Corona Virüs nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün acil sağlık problemi olarak bildirdiği Corona Virüs (resmi olarak bilinen adıyla 2019-nCoV) Çin’in Wuhan şehrindeki çiğ hayvan ve deniz ürünleri marketlerinden başlayarak tüm dünyaya yayıldı.

Corona Virüs Çin’de 2003 yılında saptanan SARS virüsü (Severe Acute Respiratory Syndrome = Şiddetli Akut Solunum Yetersizliği Sendromu) ve 2012 yılında Suudi Arabistan’da saptanan MERS virüsü (Middle East  Respiratory Syndrome = Orta Doğu Solunum Yetersizliği Sendromu) ile aynı ailedendir.

 

Corona Virüs nasıl bulaşır?

Virüsün sadece öksürük ve solunum yoluyla değil, hastalıklı kişinin sıvısının bulunabileceği bir yerle temasla da bulaştığı bilinmektedir.

 

Corona Virüs’ün belirtileri nelerdir?

Hastalığın klinik belirtileri ateş, öksürme, nefes darlığı şeklindedir. Soğuk algınlığından zatürreye (pnömoni) kadar değişen şekillerde görülebilir.

Semptomlar virüs bulaştıktan sonra 2-14 gün içinde ortaya çıkar.

Belirtiler görüldüğünde mutlaka bir hastaneye başvurmalıdır.

 

Corona Virüs’ün tedavisi var mı?

Hastalığın şu an belirli bir tedavisi yoktur. Henüz geliştirilen bir aşı bulunmamaktadır.

Hastalık mevcut durumda herhangi bir şiddetli virütik enfeksiyon tedavisinde hastanelerin uyguladığı standart protokoller ile tedavi edilmektedir.

 

Corona virüs nasıl saptanır?

COVID-19 Enfeksiyonunu saptamak için şu an dünyada uygulanan testleri sizleri bilgilendirme amacı ile bu sayfada özetledik. PCR testi, Seroloji Test (Antikor Testi), LFIA (Lateral Flow Assay) ve Hızlı Antijen Testi ile ilgili detaylı bilgi almak, ve ne zaman test yaptırmanız önerildiğine dair bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz

Kurumumuzda yurt dışı çıkış girişleri ve lisanslı sporcular için SARS-CoV-2 (COVID-19) PCR testi çalışılmaktadır.

Yurt dışı çıkış-girişi veya sporcu lisansı olmayan hastalarımıza Sağlık Bakanlığı yönlendirmeleri doğrultusunda maalesef PCR testi yapamıyoruz. Ancak bu hastalarımız SARS-CoV-2 (COVID-19) IgM IgG antikor (bağışıklık) testlerini yine kurumumuzda yaptırabilirler.

Corona Virüs’ten nasıl korunabiliriz?

Corona Virüs’ten korunmak için hijyenik kurallara dikkat etmek gereklidir. Alınabilecek bazı önlemler aşağıdaki gibidir:

  • Kalabalık ortamlarda akut solunun semptomu olanlardan uzak olmak ve bu tür ortamlarda maske ile direkt solunum temasından kaçınmak (kesin çözüm değildir)
  • Ellerin çok sık yıkanması (en az 20 saniye süreyle sabunla, sabunun bulunmadığı durumlarda en az %60 alkol içeren solüsyonlarla)
  • Yıkanmamış elleri ağız ve burunla temas ettirmemek
  • Hayvanlarla ve özellikle hasta olanlarla direk temastan kaçınmak

Maske takmak COVID-19’u gerçekten engelliyor mu?

Maskelerin faydaları her geçen gün daha fazla netleşiyor. Sadece kendimizi değil, çevremizdekileri proaktif olarak korumak için de oldukça önemli. Virüsün birincil olarak kişinin akciğerleri ve boğazına yerleştiğini biliyoruz. Bu nedenle, kişilerin enfeksiyonu başkalarına bulaştırmalarının en temel yöntemi ağız ve burunları yoluyla. Tıpkı diğer solunum yolları enfeksiyonlarında olduğu gibi.

Tabii ki, tek bir partikül çok, hem de çok küçük. Kumaştan geçebilecek kadar. Ama koronavirüs neredeyse hiçbir zaman yalnız başına yolculuk yapmıyor. COVID-19’in en temel bulaşma yolu ağız ve burunlarımızdan gelen nem ile taşınması. Bu, hapşırma veya öksürme gibi oldukça belirgin şekillerde olabilir. Daha az belirgin yolları ise konuşmak veya nefes alıp vermek. Bu senaryolarda bile akciğerlerimiz dışarıya  virüsü içerebilen çok küçük nem damlaları pompalıyor. Kumaş maskeler bu küçük damlaları yakalayabiliyor.

Sağlık çalışanlarının hastaların yanında veya laboratuvarlarda kullandığı özel N95 maskelerinden farklı olarak, kumaş bir maske bu damlaları ağzımızdan yakalamak için defalarca kullanılabilir. Ev yapımı olsa ve maskeyi tekrar kullanmadan önce temizleme şansınız olmasa bile.

Sosyal mesafe, el yıkama ve uzmanların diğer önerileri ile birlikte, maske takmak virüsle savaşta bizim için önemli bir silah.

 

Kaynaklar:
  1. Laboratory Abnormalities in Clinical Chemistry and Laboratory Medicine Patients with COV-2019 Infection, Guiseppe Lippi & Mario Plebani
  2. The Critical Role of Laboratory Medicine During Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) and Other Viral Outbreaks, Guiseppe Lippi & Mario Plebani
  3. AACC web sitesi
AACC kimdir?

AACC (American Association of Clinical Chemists / Amerikan Klinik Biyokimya Derneği) dünya çapında laboratuvar standardı uygulamalarını, yeni bilimsel verileri toplamayı, yeni test ve klinik bulguları güncel olarak dünya çapında paylaşmayı ilke edinmiş, her yıl Amerika’da çeşitli kongreler düzenleyen, kit ve cihaz bilgilerini, üretimlerini dünya katılımcılarına yerinde tanıtan, konuların yetkilisi olan bilim adamlarıyla konferanslar, toplantı ve çalıştaylar düzenleyen, yeni yayınları sergileyen tartışan  ve öğrenci, eğitimci eğitimlerini organize eden bir kuruluştur.