Corona Virüs hakkında tüm bilinenler

Paylaş

Corona Virüs nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün acil sağlık problemi olarak bildirdiği Corona Virüs (resmi olarak bilinen adıyla 2019-nCoV) Çin’in Wuhan şehrindeki çiğ hayvan ve deniz ürünleri marketlerinden başlayarak bugüne kadar 28 ülkeye yayıldı. 3 Şubat 2020 itibarıyla bu virüsten ölenlerin sayısı 3.3612’e ulaşmıştır.

Corona Virüs Çin’de 2003 yılında saptanan SARS virüsü (Severe Acute Respiratory Syndrome = Şiddetli Akut Solunum Yetersizliği Sendromu) ve 2012 yılında Suudi Arabistan’da saptanan MERS virüsü (Middle East  Respiratory Syndrome = Orta Doğu Solunum Yetersizliği Sendromu) ile aynı ailedendir.

 

Corona Virüs nasıl bulaşır?

Virüsün sadece öksürük ve solunum yoluyla değil, hastalıklı kişinin sıvısının bulunabileceği bir yerle temasla da bulaştığı bilinmektedir.

 

Corona Virüs’ün belirtileri nelerdir?

Hastalığın klinik belirtileri ateş, öksürme, nefes darlığı şeklindedir. Soğuk algınlığından zatürreye (pnömoni) kadar değişen şekillerde görülebilir.

Semptomlar virüs bulaştıktan sonra 2-14 gün içinde ortaya çıkar.

Belirtiler görüldüğünde mutlaka bir hastaneye başvurmalıdır.

 

Corona Virüs’ün tedavisi var mı?

Hastalığın şu an belirli bir tedavisi yoktur. Henüz geliştirilen bir aşı bulunmamaktadır.

Hastalık mevcut durumda herhangi bir şiddetli virütik enfeksiyon tedavisinde hastanelerin uyguladığı standart protokoller ile tedavi edilmektedir.

 

Corona Virüs’ün nasıl saptanır?

Corona virüsü halihazırda bulunan laboratuvar tetkikleri ile direkt olarak saptayamamaktayız. Bu tetkik için bir Real Time PCR kiti üretilmiştir, ancak mevcut durumda bu kit Amerika Birleşik Devletleri’nde dahi laboratuvar kullanımına henüz verilmemiştir. Kit 4 Şubat 2020’den beri yalnızca Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı özel gözetim laboratuvarlarında kullanılmaktadır.

 

Corona Virüs’ten nasıl korunabiliriz?

Corona Virüs’ten korunmak için hijyenik kurallara dikkat etmek gereklidir. Alınabilecek bazı önlemler aşağıdaki gibidir:

  • Kalabalık ortamlarda akut solunun semptomu olanlardan uzak olmak ve bu tür ortamlarda maske ile direkt solunum temasından kaçınmak (kesin çözüm değildir)
  • Ellerin çok sık yıkanması (en az 20 saniye süreyle sabunla, sabunun bulunmadığı durumlarda en az %60 alkol içeren solüsyonlarla)
  • Yıkanmamış elleri ağız ve burunla temas ettirmemek
  • Hayvanlarla ve özellikle hasta olanlarla direk temastan kaçınmak