Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Paylaş

Sexually-Transmitted-Diseases

Genellikle cinsel ilişki ile ve bazen başka yollarla da (sperm, kan, vajinal akıntı) bulaşan, toplumuzda görülme sıklıkları giderek artan bir grup hastalıktır. Bu tür hastalıklar bazen hasta anneden bebeğe gebelik veya doğum sırasında, ayrıca kan ürünlerinden veya iğne batması yolu ile de bulaşabilir. Bu hastalıkların etkeni bakteri, parazit veya virüsler olabilmektedir.

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar neledir?

Sifiliz (frengi), gonore (bel soğukluğu), trichomonas enfeksiyonu, genital siğiller (HPV), genital herpes, yumuşak şankr (şankroid), genital chlamidya enfeksiyonları, genital mycoplasma ve ureaplasma enfeksiyonları, AIDS ve Hepatit B başlıca cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Hepatit C enfeksiyonu da cinsel yolla bulaşabilmektedir, ancak bu risk Hepatit B ve HIV’e göre düşüktür.

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri nelerdir?Symptoms-Of-STD

  • Genital alanda, ağız içinde veya anal bölgede yara, içi sıvı dolu olsun veya olmasın kabarıklık
  • Penis veya vajinadan akıntı gelmesi
  • Kasık bölgesinde şişlik ve ağrı
  • İdrar yaparken ağrı ve yanma

 

Bu belirtiler cinsel ilişkiden sonra kısa sürede (birkaç gün) ortaya çıkabileceği gibi bazen 3 ay gibi daha uzun sürelerde ortaya çıkabilir.

 

Risk faktörleri nelerdir?

Aşağıdaki durumlar cinsel yolla bulaşan hastalıklar için risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

  • Korunmasız cinsel ilişkide bulunmak
  • Çok sayıda kişi ile cinsel ilişki kurmak
  • Bir ya da birden fazla cinsel yolla bulaşan hastalığı olmak
  • Alkol veya madde bağımlısı olmak

 

Bu hastalıkların önemi nedir?

Herhangi bir belirti vermeyen asemptomatik hastalar bu hastalıkların yayılmasına neden olmaktadır. Bulaşıcı hastalıklar olduğu için en kısa sürede tedaviye başlanması gerekir. Çoğu tedavi edilebilen, tamamı önlenebilen hastalıklardır. Bu hastalıklar tedavisiz iyileşmez, belirtiler yayılır ve çok farklı komplikasyonlara neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların en önemli komplikasyonu olan pelvik inflamatuvar hastalık (PİH) sonucunda tubalarda daralma, infertilite ve ektopik gebelik gelişebilmektedir. HPV infeksiyonları sonucunda anogenital kanser oluşabilmektedir. Düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek gibi pek çok komplikasyonlara ya da konjenital infeksiyonlara yol açabilmektedir.

Bu hastalıklarda hasta ile birlikte eşi veya partneri de etkilenmektedir. Bu nedenle bu tür bir hastalık şüphesinde en kısa sürede mümkünse partner ile birlikte doktora başvurulmalı ya da partner de bu durumdan en kısa sürede haberdar edilmelidir.

 

Urine SampleTanı nasıl konulur?

Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa ait bulguları taşıyan hastalara, hastalığın türüne göre yapılacak kan, idrar veya akıntı örneklerinin incelenmesi ile tanı konulabilir.

 

Tedavileri nasıl yapılır?

Hastalığı oluşturan etkenlere yönelik uygun ilaçlarla (antibiotik, antiviral, antiparaziter) tedavi edilebilirler.

 

Hastaların dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

Korunma ve sağlıklılı cinsel hayat için; tek eşlilik tercih edilmeli, prezervatif (kondom) kullanılmalı, riskli cinsel aktiviteden kaçınılmalı, cinsel yol dışı bulaşlara (kan ve kan ürünler gibi) dikkat edilmeli ve genital bölgedeki deri döküntüsü, akıntı olduğunda utanmadan doktora müracaat edilmeli, muayene olunmalı ve bu süre içerisinde cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

Tedavi başlandığında ilaçlar belirtilen dozda ve sürede kullanılmalıdır.

 

 

Kaynaklar:

1) Hacettepe Tıp Dergisi 2006; 37:21-34

2) Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Erişkinde Toplumdan Edinilmi Enfeksiyonlar Sempozyum Dizisi No: 31 • Kasım 2002; s. 233-242

3) Uludağ Üniversitesi dökümanları FR-HYE-04-434-15

4) Türk Dermatoloji Derneği  Veneroloji Çalışma Grubu Hasta Bilgilendirme Broşürü

 

 

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *